První český carsharing Autonapůl předá Liberci další sdílený vůz

Kdy: čtvrtek 4. června, ve 13:00

Kde: restaurace Formanka, ZOO Liberec

Libereckou flotilu carsharingu Autonapůl tento čtvrtek posílí další sdílený vůz, Škoda Octavia. Zveme vás na její uvedení do provozu. Auto a fungování carsharingu přiblíží ředitel prvního českého carsharingu Michal Šimoník.

Poslední měsíce díky spolupráci se ZOO Liberec, Českými drahami a reklamě v tramvajích DPMLJ rychle vzrůstá zájem a počet uživatelů nejen v Liberci. Do liberecké flotily tedy ve čtvrtek 4. 6. přibude Škoda Octavia kombi. Na akci můžete fotit i natáčet, včetně ukázky online rezervace a vyzvednutí auta čipovou kartou. První český carsharing Autonapůl funguje už v devíti městech, v Liberci od roku 2013. V případě dalšího růstu poptávky po carsharingu je Autonapůl připraveno libereckou flotilu dále posilovat.

Průzkumy říkají, že průměrné auto jezdí jen jednu hodinu denně a 23 hodin stojí. Carsharing neboli sdílení aut pomáhá lepšímu využití aut ve městech. Jedno moderní sdílené auto dokáže nahradit až 10 soukromých aut, čímž šetří místo v ulicích. Je to jednoduché a plně samoobslužné: každý uživatel si po úvodní registraci může jakékoli sdílené auto kdykoli rezervovat online, pak už si ho jen s čipovou kartou nebo smartphonem otevřea jede, kam potřebuje. Na hodinu, půl dne, služební cestu nebo týdenní dovolenou,“ popisuje Michal Šimoník, ředitel carsharingu Autonapůl.

Carsharing je chápán jako doplněk ostatním druhům dopravy a jeden z pilířů moderní městské mobility 21. století, která svým uživatelům šetří finance i starosti. Je vhodný jak pro rodiny a jednotlivce, tak pro živnostníky, menší firmy, neziskové organizace či veřejné instituce – služeb Autonapůl využívají například architektonické kanceláře nebo ZOO Liberec, jejíž spolupráce a podpory si velmi vážíme. „Již více než 5 let je jedním z libereckých sdílníků Autanapůl i naše zoo. Využívání sdílených aut při některých služebních cestách našich zaměstnanců je mnohdy efektivnější a ekologičtější, než si držet vlastní velký vozový park,“ říká ředitel zoo David Nejedlo.

Typický uživatel carsharingu pro většinu svých cest využívá hromadnou dopravu, kolo či chůzi a do auta usedá jen tehdy, když ho opravdu potřebuje. Pro každou cestu si vybírá nejvhodnější vůz, od malého městského auta, přes rodinné kombi po dodávku nebo elektromobil. Může také cestovat na delší cesty např. vlakem a vzít si auto až na poslední část cesty u nádraží v jiném městě. Také proto Autonapůl v květnu spustilo spolupráci s Českými drahami v rámci benefitního programu ČD body.

V Německu carsharing využívá více než 2 miliony registrovaných uživatelů a má podporu veřejných institucí například ve formě vyhrazených parkovacích míst. V Česku mohou carsharingy za výhodných podmínek využívat parkování na rezidentních, tzv. modrých zónách prozatím v Praze, Brně, Plzni a Českých Budějovicích. Počet uživatelů i sdílených aut rychle roste a podobné služby nabízí čím dál více subjektů. Ty se nyní sdružují v Asociaci českého carsharingu.

Kontakt:

Michal Šimoník, ředitel, e-mail: simonik@autonapul.cz, tel.: +420608468579

www.autonapul.cz

Fotogalerie Autonapůl: https://media.autonapul.cz/zdroje/galerie/

Kontakty

Autonapůl, družstvo
Údolní 33, 602 00 Brno
IČO: 29301751 / DIČ: CZ29301751

Technická podpora pro uživatele: +420 778 470 898
e-mail: autonapul@autonapul.cz