Uhlíkovou stopu si tuzemský carsharing nechal stanovit jako jeden z prvních na světě. V přepočtu na kilometr ji má nejnižší

16. května 2024

Na celosvětovém carsharingovém trhu si jako jedna z prvních společností nechala své emise podle ESG metodiky změřit česká společnost Autonapůl. V přepočtu na ujetý kilometr dosáhla tuzemská společnost nejnižších emisí ekvivalentu CO2, konkrétně 0,228 kg. Podle veřejně dohledatelných informací je na českém trhu doposud jediná, která měřením prošla. Pro výpočet využila on-line kalkulačku od firmy Impact Metrics, která zároveň garantuje metodickou správnost výpočtu. GHG protokol je přílohou této tiskové zprávy, podrobnější informace nabízíme na vyžádání.

Když náš carsharing před více než dvaceti lety vznikl, chtěli jeho zakladatelé šetřit místo v ulicích, snížit vlastní dopad na životní prostředí i své účty, přitom mít možnost využívat auto, když ho zrovna potřebují. Zájem na lepším životním prostředí ve městech i v obecnější rovině zůstalo v pomyslné DNA Autonapůl dodnes, což je jeden z důvodů, proč jsme se rozhodli zjistit, jaká je naše uhlíková stopa,“ vysvětluje hlavní motivace pro stanovení uhlíkové stopy Autonapůl jeho ředitel Michal Šimoník.

Pro výpočet po delším hledání vybrali společnost Impact Metrics, která nabízí interaktivní on-line kalkulačku. „Čistého času nám výpočet trval asi tři člověkodny rozprostřené do zhruba měsíce extenzivní činnosti. Oceňovali jsme hlavně intuitivnost celého systému i rychlost reakce od dodavatele ve chvílích, kdy jsme potřebovali doplnit hodnoty za více druhů energií pro auta, než s kolika systém původně počítal. Díky výpočtu uhlíkové stopy se nám potvrdilo, že naše činnost reálně přispívá ke snižování emisí, a zároveň jsme získali benchmark pro následující roky i podklad pro zpřesnění našich strategických úvah a design nových produktů,“ popisuje dopady co-founder Autonapůl Stanislav Kutáček. Hlubší vhled pak nabízí rozhovor na webu Autonapůl.

Pro řadu velkých společností jde o velmi aktuální téma, jelikož budou ESG reporty povinně vykazovat. Výpočet uhlíkové stopy je pak jeden z pilířů pro tvorbu reportů i komplexních ESG strategií, se kterými firmám pomáhají externí konzultační společnosti. „Ačkoliv se na většinu malých a středních podniků ještě dlouho nebude vztahovat povinnost reportovat ESG kritéria, jsou si vědomy, že tyto údaje požaduje jejich firemní a korporátní klientela. Je vlastně přirozené, že jako první carsharing v Česku si nechal uhlíkovou stopu stanovit první tuzemský provozovatel sdílených aut, překvapilo nás ale, že jde o jednu z prvních firem v celosvětovém měřítku. Stanovená uhlíková stopa v přepočtu na ujetý kilometr je navíc u Autonapůl podle veřejně dohledatelných zdrojů nejnižší na světě,“ říká jeden ze zakladatelů Impact Metrics Martin Klofanda. Podrobnosti o stanovení uhlíkové stopy pro Autonapůl zachycuje případová studie na webu Impact Metrics.

O carsharingu:

Carsharing nabízí vhodné a výhodné řešení pro ty, kdo potřebují auto spíše nepravidelně a vědí, že za rok ujedou do zhruba deseti tisíc kilometrů. Představuje nezávazný způsob, jak řešit vlastní mobilitu, zároveň šetří veřejný prostor od aut, která by většinu času jen zabírala parkovací místa. Sdílená auta totiž využívají uživatelé Autonapůl průměrně 30 % času každého dne, kdežto auta v soukromém vlastnictví jezdí průměrně jen 5 % času. Každý vůz v našem typu takzvaného round-trip carsharingu dokáže podle studií i našich zkušeností ve městech efektivně nahradit kolem 15 soukromě vlastněných aut, a tím šetří místo.

O Autonapůl:

Autonapůl provozuje po celé republice flotilu necelých sto sdílených aut různých kategorií, od malých městských vozů, přes úsporná rodinná kombi po osobní dodávky či elektromobily včetně Tesly 3. Působí v Praze, Brně, Pardubicích, Hradci Králové, Liberci, Plzni, Ostravě a Olomouci. Podrobnosti o výhodách a podmínkách prvního českého carsharingu Autonapůl jsou na www.autonapul.cz – například cestující Českých drah mohou své ČD body využít jako slevu na služby tohoto carsharingu.

O Impact Metrics, s.r.o.:

Český greentech start-up s posláním měnit svět k lepšímu pomocí digitálních produktů pro měření udržitelnosti a ESG reportování. Tým ESG profesionálů, datových analytiků a SaaS expertů, kteří vyvíjí digitální produkty pro sběr, reportování ESG dat a snižování dopadů firem s ambici stát se klíčovým hráčem v procesu zelené transformace v Česku a střední Evropě. Mezi naše klienty patří především SME firmy, kterým pomáháme uspět v dodavatelských řetězcích velkých firem, které jsou pod tlakem nových ESG politik a očekávání veřejnosti. https://www.impactmetrics.cz/

Kontakty:

Mgr. Michal Šimoník, ředitel Autonapůl, e-mail: simonik@autonapul.cz, telefon: +420608468579

Stanislav Kutáček, zakladatel a předseda družstva Autonapůl, kutacek@autonapul.cz, telefon: 736 643 394

Galerie ilustračních fotografií Autonapůl na https://eu.zonerama.com/Autonapul/Album/49e3186c-2f11-4860-bc2c-5326db555c59 (zdroj: archiv Autonapůl)

Kontakty

Autonapůl, družstvo
Údolní 33, 602 00 Brno
IČO: 29301751 / DIČ: CZ29301751

Technická podpora pro uživatele: +420 778 470 898
e-mail: autonapul@autonapul.cz